Технічна документація
phone-icon
Загальний list-icon1 list-icon2 Профі-режим list-icon3 list-icon4
filter_img

Контактор – це пристрій, призначений для комутації електричних кіл. За типами контактори діляться на:

 • контактор відкритого виконання;
 • контактор в корпусіз різними ступенями захисту по ІР, також можуть бути з кнопками та без, з сигнальними лампами;
 • модульний контакторабо мініконтактор відрізняються меншим мінімальним струмом від 6А та відсутністю можливості встановлення теплового реле на корпусі;
 • силовий контакторзазвичай на струм більше 100А та без можливості монтажу на DIN-рейку;
 • контактор для комутаціїв установках компенсації реактивної потужності;
 • реверсивний контактор.

Контактор – це загальна назва, яка об’єднує в собі контактор змінного струму, контактор постійного струму та контактор в корпусі. Іноді заміть назви контактор використовують назви магнітний пускач чи електромагнітний пускач. Назва пускач електромагнітний відображає принцип дії пристрою (електромагнітну котушку) та призначення (пуск електродвигунів). Номінали струмів, які комутують контактори, охоплюють діапазон від шести до шістсот тридцяти ампер, а в деяких випадках і вище. Зазвичай контактори до 95А кріпляться на DIN-рейку, а вище встановлюються на монтажні панелі. Окремо можна розглядати контактори в корпусі, зазвичай це корпус з пластмаси чи металу, всередині якого знаходиться контактор, теплове реле. На корпусі можуть знаходитися кнопки ручного пуску та лампа індикації стану. Конструкції контакторів досить різноманітні, але всі вони мають такі основні складові: контакти з наваркою зі сплавів срібла, котушку керування на напруги 12, 24, 36, 48, 110, 220, 380 вольт, клеми, до яких кріпляться дроти кола керування, та дроти кола, яке комутується. Вартість і надійність контакторів напряму залежить від бренду, тому економити на їх купівлі не рекомендується. У випадках, коли контактор виконує функції комутації в колах, які забезпечують відповідальні виробничі та інші процеси, з великою частотою комутації ми радими використовувати продукцію відомих брендів. Уявіть собі втрати від простою лінії розливу пива – на заміну контактора потрібен час (це при умові його доступності до заміни), а якщо ще його не буде в наявності, то втрати будуть шалені. Ось приклад того, як економія навіть двохсот-трьохсот доларів на більш дешевому контакторі може спричинити втрату десяток тисяч.

 • Вибираючи бренд пускорегулюючої апаратури, варто звертати увагу на доступність та терміни поставки обладнання. Виходячи з цих критеріїв, продукція компанії «Schneider Electric» є найбільш оптимальною на ринку України, завдяки розвиненій системи дистрибуції.
 • Радимо також при виборі контакторів для застосування в своєму електрогосподарстві звертати увагу на наявність лінійки додаткових пристроїв, додаткових контактів, приставок затримки часу та реверс комплектів. Дуже цікавою є опція, яка дозволяє міняти котушки керування – зазвичай вони набагато дешевші, ніж контактори, тому маючи на складі лінійку котушок, можна при необхідності зібрати контактор, якій потрібен замовнику. В інших випадках на складі потрібно тримати контактори однакових номіналів, але з різними котушками.

Іноді контактор називають магнітний пускач чи електромагнітний пускач, що відображає принцип діє та призначення пристрою.

Для розширення функціональних можливостей, контакторів існують додаткові пристрої:

 • приставки з додатковимиконтактами іноді називають контактна приставка, зазвичай дод. контакти 2з+2р чи дод. контакти 1з+1р;
 • приставки затримки часу, зазвичай мають маркування ПВИчи ПВЛ;
 • механізми блокування для зборки реверсивних контакторів.